У червні Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша, зазвичай, готував цікаві проєкти на різноманітних локаціях: Олешківський ліс, Станіславські кручі, концерти просто неба. І потроху готувався йти в невелику літню відпустку.

Так було до повномасштабного вторгнення.

Але і зараз, попри постійні обстріли Херсона, у театрі вирує творче життя.

Творчі процеси
У будівлі театру із 300 вікон вціліли лише 15. Це наслідки ворожих обстрілів. Проте у приміщенні кипить робота.

  • Ми мріємо повернутись на нашу велику сцену. Але поки граємо на кількох маленьких”. – розповідає директор і художній керівник театру Олександр Книга.
директор і художній керівник херсонського драмтеатру Олександр Книга

На подвір’ї вантажаться декорації для чергової прем’єри, на репетицію збираються музиканти, Тим часом в арт-хабі в укритті теж велелюдно: тут дорослі плетуть вироби з бісеру, а тут вже діти малюють веселих китів. Трохи згодом дорослі збираються на заняття з англійської та української.

Збройні сили України звільнили Херсон від окупантів 11 листопада 2022 року. Наступного дня у дворі театру актори, які всю окупацію лишались в місті, вивісили український прапор. А вже 19 листопада Олександр Андрійович зміг потрапити в приміщення театру.

одна з маленьких сцен, де грають вистави

“Я одразу оголосив збори колективу, тих, хто в місті. І одразу почали думати як ми можемо відновлювати роботу. Бо окупанти викрали з театру всі інструменти, навіть молотка не було. Костюми теж з собою забрали. Колектив розпорошений по Україні та світу. Перший місяць ми працювали, фактично, як гуманітарний штаб. Але паралельно думали і над творчістю. Я сказав нашому диригенту Артему Філенку, який всю окупацію лишався в місті, збирати музикантів. І отак Артем дуже швидко зібрав музикантів, які в місті були і були без роботи. Хтось в музичній школі працював, хтось ще десь. Люди прийшли і І ми одразу почали музичні програми створювати”. – розповідає директор театру.

майстер-клас для дітей

Перше велике свято влаштували вже на День Святого Миколая. Благодійники допомогли з подарунками. І за кілька тижнів резиденція Чарівника (так організатори самі його назвали – авт.) прийняла 1700 дітей.

Далі, окрім музичних програм, репертуар поповнився і виставами: прем’єрою «Позивний «Горобчик», відродженою «Кицькою на спогад про темінь», сімейним мюзиклом «Котигорошко проти вікінгів», який написали завліт Альона Мовчан і завідуючий музичної частини театру Олексій Пономарьов, новою виставою «Буде тобі, враже…»

Окрім цього, з музичними програмами театр побував ще в кількох населених пунктах Херсонської громади.

Також запустили акцію «Квитки херсонцям». Це коли люди за межами Херсона можуть придбати квитки на музичні програми чи вистави для тих, хто в місті.

У репертуарі поновили і виставу «Баба Пріся…» та комедію «Обережно: жінки».

А ще в графіку – багато гастролей, фестиваль і нові проєкти.

…Того дня в укритті глядачі зібрались на джазову програму. На годину звуки музики допомагали трохи видихнути.

Синергія двох міст
Через безпекову ситуацію, на великій сцені херсонського театру грати неможна. На допомогу прийшов Миколаївський академічний художній драматичний театр. Він надав не лише майданчик, а й акторів.

“У нашому колективі не вистачає акторів-чоловіків. Тому долучились і миколаївські колеги. Так і реалізували спільні проєкти з сімейним мюзиклом «Котигорошко проти вікінгів», «Катерина» за поемою Шевченка та «Перевізник» про життя в окупації. Думаю, це чудовий приклад синергії двох театрів, двох міст”. – розповів Олександр Книга.

музична програм “Все буде джаз”

Будь-який проєкт потребує фінансування. І херсонський театр «стукає» в усі двері. Наприклад, USAID передав інструменти для технічних цехів та звукову апаратуру. Свіжа прем’єра «Перевізник» співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ «ІЗОЛЯЦІЯ», Trans Europe Halles та Malý Berlín.

інструменти від USAID

«Мельпомені Таврії» – бути!
У цьому запевнив Олександр Книга. Цьогорічним гаслом обрали «Мельпомена Таврії. Відновлення».

– Відновити всю нашу роботу. Відновити наші вікна, наші будинки, відновити наші душі. Відновити повноцінне наше життя. Відновити нашу країну. Багато чого нашаровується на це поняття. Тому хочеться його втілити. – зазначив Олександр Андрійович.

на малій сцені в укритті грають моновиставу “Get happy”

За його словами, іноземні та деякі українські театри вже висловили бажання долучитись до фестивалю. Наразі організатори ще думають над форматом. Орієнтовно, фестиваль запланований на вересень.

«Наша робота інколи схожа на те,що ти будуєш картковий будиночок. Ти його будуєш, будуєш, а потім хтось необережно чи навмисно витягнув якусь карту, і все впало. І ти починаєш все спочатку. От зараз те саме. Я пишаюсь тим, що Херсон – театральне місто. Це ми його таким зробили. І тому цей бренд треба підтримувати та розвивати. Нас об’єднала війна. Дай Боже, нам цього єднання і розуміння один одного не втратити після війни!. – каже Олександр Книга.

P.S. До Дня Конституції України головному диригенту театру Артему Філенку присвоїли почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».

фото автора та Херсонського драмтеатру

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я