Херсон та правобережжя області щодня перебувають під обстрілами. Навіть якщо людина не отримує поранення, російські атаки впливають на здоров’я. Кількість пацієнтів, які звертаються за консультаціями до невропатологів, збільшується.

Про це йдеться в сюжеті Суспільного.

Директорка департаменту здоров’я Херсонської ОВА Тетяна Карчевич говорить, навіть якщо фізичної травми в людини немає, це зовсім не означає, що така людина не переживає. Це також є великий стрес, провокує невроз, загострення будь-якого хронічного захворювання, тому що людина постійно знаходиться в тривозі

“Це вже є передвісник того, що будуть загострення хронічних захворювань, в першу чергу, це шлунково-кишкового тракту. Також це серцево-судинні захворювання. У нас помолодшали гострі інфаркти міокарда, у нас помолодшали інсульти, гостре порушення мозкового кровообігу”, — каже вона.

Лікарка-невропатологиня Ганна Гостєва говорить, кількість пацієнтів, які звертаються за консультаціями до невропатологів, збільшується.

“Гостра реакція на стрес — це те, що відбувається одразу після того, як пацієнт потрапляє у якусь невизначену для нього ситуацію. Тобто результат обстрілів, результат того, що трапляється в родині. Їх досить багато, це перша категорія пацієнтів і є ще категорія пацієнтів, які вже перейшли в ПТСР. Ми всі тут, у Херсоні, живемо у стані ПТСР. І кількість пацієнтів із таким встановленим діагнозом буде поступово зростати. Тому що адаптивні особливості нашого організму мають якийсь часовий проміжок”, — каже лікарка.

Купувати в аптеці заспокійливі препарати у таких випадках Ганна Гостєва не радить, натомість рекомендує не відкладати візит до лікаря.

“Наразі всі сімейні лікарі пройшли навчання з приводу роботи з пацієнтами, в яких є порушення ментального здоров’я, до якого не дуже, може, коректно, але зрозуміло, відносяться пацієнти, які знаходяться в ПТСР. Тому перше — це психологічна та психотерапевтична допомога, корекція режиму пацієнта. Перш за все пацієнт повинен заспокоїтися, виспатися”, — розповіла лікарка-невропатологиня.

Серед жителів Херсона часто зустрічаються випадки контузії, розповіла лікарка.

“Контузія — це вплив ударної хвилі, яка в більшості випадків не викликає органічних уражень тканин. Мається контузія, в розумінні нашому, це у більшості ушкодження головного мозку, але це не так. Контузія всього організму, можна сказати. Це можна віднести до легкої черепно-мозкової травми, яка супроводжується клінікою. Люди не звертаються, тому що вона дуже схожа з синдромом хронічної втомлюваності. Людина може це верифікувати це як “злякався”. Секунда-дві секунди, пацієнти це верифікують як потемніння в очах, забудькуватість. Але ж при відсутності адекватного лікування це вийде далі в посттравматичний синдром, який вже буде потребувати більш тривалого лікування та реабілітації”, — говорить вона.

Завідувач міського лор-відділення Сергій Подлєсний розповідає, майже половина його пацієнтів зараз мають акутравми. За 2024 рік у стаціонарі пролікувалась 61 людина.

“Це такий приватний випадок баротравми, вплив вибухової хвилі. Бо вона може впливати не тільки на слух, а може і на легені, і на синуси гайморові, і на інші органи грудної клітини і черевної порожнини. А якщо казати про слух, то вибухова хвиля впливає на внутрішнє вухо. Це дуже такий тонкий і важливий орган, тому що це не тільки слух. Це ще й там є лабіринт, який є органом рівноваги. Коли він страждає, то порушується рівновага, людина не може ходити, не може орієнтувати себе у просторі,” — говорить лор.

Скаржаться пацієнти й на погіршення зору після контузії. За рік таких було близько сотні, розповіла лікарка-офтальмологиня Ольга Красножан. Звертаються херсонці й з травмами очей.

“Частіше всього ця травма визнана бойовими діями, військовими діями, після контузій, після черепно-мозкових травм, після потрапляння прямого в око. Це можуть бути й залишки вибуху вибухонебезпечних речовин, або прямі уламки. Після контузій, які мали руйнівний вплив на сітківку, виникає набряк сітківки. Потім це за собою викликає розвиток дистрофічних захворювань сітківки після набряку. Вони не зовсім без наслідків проходять. І потім у людини може різко знижуватися зір.Також буває крововилив у око, після контузії, після травм, черепно-мозкових травм”, — говорить лікарка.

Якщо не звернутися до офтальмолога, то можуть бути дуже погані наслідки — до повної сліпоти, каже офтальмологиня.

“Якщо це може бути після контузії, наприклад, вивих кришталика у внутрішню порожнину ока, в скловидне тіло, то тоді розвивається внаслідок такої тяжкої травми вторинна глаукома. Це дуже серйозне захворювання, при якому може втрачатися зір безвтратно. Наступає атрофія зорового нерва і тоді зір зовсім не можна ніяким шляхом відновити”, — розповіла вона.

Постійний стрес негативно впливає також на роботу щитоподібної залози, говорить лікарка-ендокринологиня Олена Ющук.

“Дуже багато зараз у нас проблем щитоподібної залози, наднирників. Також це може бути й забруднення повітря у зв’язку з бойовими діями та забруднення води. Це можуть бути аутоімунні тиреоїдити зі зниженою або з підвищеною функцією, де вже треба призначати замісну гормональну терапію або навпаки антитиреоїдну терапію. Якщо потребується оперативне втручання, в нас є кваліфіковані лікарі-хірурги, які можуть провести операційні втручання”, — каже лікарка.

Головне — вчасно звертатись за кваліфікованою допомогою до медиків, говорить Тетяна Карчевич.

“Якщо ви не можете додзвонитися на 103, у вас є фельдшер, ваш староста, у вас є ближні люди, які можуть викликати швидку допомогу. Якщо бригада не має можливості виїхати, завжди виїжджає поліція. Є пацієнти, яких доправляє поліція. Якщо це гостра реакція на стрес або видимих пошкоджень немає, але в такій тривозі, в такому стресі людина не відразу може оцінити свою ситуацію, то людина має головний біль, як вони кажуть, контузія, чи ми отримали акубаротравму”, — розповідає Тетяна Карчевич.

Аби мінімізувати негативний вплив обстрілів на організм людини, потрібно по можливості зменшувати кількість стресів, дотримуватися режиму дня та харчування, більше рухатись та висипатись розповіла Тетяна Карчевич.

фото та відео: Суспільне Херсон

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я