20 вересня 2023 року я стояла з сумками на автовокзалі рідного міста. Я вдома.

Через російську агресію я не була в Херсоні майже 16 місяців.

Це найтриваліша розлука з моменту мого переїзду у далекому 1995 році.

У душі — безмежна вдячність нашим захисникам і захисницям, завдяки яким я можу бути тут.

Годинник показує 12.30, а на вулиці усього кілька перехожих. Майже безлюдні маршрутки та тролейбуси не дають дорогам здаватись порожніми. Приватні автомобілі можна перерахувати на пальцях двох рук.

“А ви вже назавжди повернулися? Я так зраділа, коли побачила вас, ви квіти фотографували.” – з надією в голосі питають мене сусіди.

У парку, де я так любила гойдалки, велелюдно. Ось жінка підгодовує безпритульних песиків. А ось і компанія молодих мам з маленькими дітками жваво обговорюють останні новини. На дитячі гойдалки вишикувалась черга. Підлітки поряд грають у суміш футболу та квача. Власники собак підганяють своїх улюбленців, які хочуть обнюхати всі кущі та з’їсти щось з асфальта.

Пахне сонцем, опалим листям і димом електронних цигарок.

…Уночі російська армія нещадно обстріляла мікрорайон, який не так далеко від мого. Було дуже гучно.

Місто давно вже не спить. І не через активне нічне життя. А через постійні ворожі обстріли.

Життя в місті вирує у першій половині дня.

На базарі у моєму мікрорайоні галасно. Продавці розхвалюють синенькі, помідори, кавуни, пропонують свіжу зелень та яскраві гарбузи. Покупці торгуються, перебирають овочі та просять зважити “по-чесному”.

Прогулянку знайомими вулицями супроводжують регулярні вибухи, тихіші та голосніші. Херсонці на них не зважають і займаються власними справами.

У ДРАЦСі — черги. Хтось одружується, хтось розлучається, а хтось прийшов за свідоцтвом про смерть близької людини. Вітання чередуються зі словами співчуття…

Незвично порожній центр. Хоча херсонці, які вже давно повернулись в місто, кажуть, що людей на вулицях стало набагато більше.

На головній пішохідній вулиці Херсона вітер грається опалим листям. В одному із закладів роздають гарячі обіди. А поруч пані підгодовує рибкою трьох кошенят.

“Десь тут ще їх мама має бути. Ну а як їх не підгодовувати? Вони ж маленькі та беззахисні”. – каже мені пані та посміхається.

Херсон вкритий шрамами. У багатьох будівлях замість скляних вітрин та вікон стоять OSB-плити. На стінах та плитці — сліди від ворожих обстрілів. У центрі вибухи особливо чутно.

І ти розумієш, що кожен такий бабах, то не лише “привіт” від наших хлопців окупантам на лівому березі. А й прильоти у прибережних районах міста. Хтось саме в цю хвилину втрачає дім, здоров’я чи життя…

Але Херсон живе! Так, він зараз на лінії фронту. Але вулиці прибирають, кав’ярні працюють, транспорт перевозить пасажирів, а на ринках жваво обговорюють останні новини. Місто дихає вільно. Місто неймовірних людей.

На одному із супермаркетів вивіску із назвою змінили на “Вистоїмо”. Так і буде. Вистоїмо і переможемо.

фото Олени Піменової

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я