До повномасштабного вторгнення країну охопило «Велике будівництво».
А зараз, після деокупації правобережної частини Херсонщини, почалось і триває «велике відновлення».
У липні 2023 року заступник керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба презентував в нашій області ініціативу «Пліч-о-пліч». У межах якої 15 областей України допоможуть відновити населені пункти Херсонської області, які постраждали внаслідок бойових дій та окупації російською армією.
Ініціатива передбачає відбудову 26 деокупованих населених пунктів Херсонщини. Йдеться про відновлення житла та інфраструктури, створення умов для повернення херсонців у свої домівки.
До цього переліку потрапили і населені пункти Великоолександрівської територіальної громади.
За словами голови Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна, саме цю громаду відбудовують 8 областей-патронатів. Так, Новопавлівку та саму Велику Олександрівку відновлює Закарпаття, Білу Криницю – Львівщина, Малу Олександрівку – Кіровоградщина, у Трифонівці працюють бригади з Житомирщини, у Новодмитривці – Одещина, а будівельники з Полтавщини відновлюють село Чкалове.Також Івано-Франківщина взялась відбудовувати село Давидів Брід, а село Старосілля – Дніпропетровщина.
Ми побували у кількох населених пунктах, аби подивитись як просувається відновлення.
Твердомедове
Багато хто навіть і не чув про цей населений пункт.
Село на три вулиці з мальовничими краєвидами. Адже знаходиться на березі Інгульця. А по той бік річки ліс, ландшафтний заказник.
Проте наразі люди не можуть повноцінно насолодитись пейзажами. Бо в селі немає жодної вцілілої будівлі.
На в’їзді в село стоїть спалена окупантами сільгосптехніка місцевого фермера. Трактори, вантажівки, сіялки тощо.
Будинки, де колись мешкали люди, стоять без дахів. А якщо дах і є, то у стінах величезні дірки від ворожих снарядів. Є і такі оселі, від яких лишились самі руїни.
До осені минулого року село перебувало під російською окупацією. Коли наші сили оборони звільнили Твердомедове, то ворог заховався у лісі через річку. І звідти активно, щоденно, обстрілював село.
Наразі село живе. Люди повертаються додому, хтось і не полишав рідної хати. Вулицями бігають діти, люди самостійно затягують зруйновані дахи плівкою.
– До нас у двір двічі прилітали снаряди. У хаті вибило вікна та зруйнований дах. Ми з сином власними силами відремонтували, що могли. А що робить? Жити ж якось треба, тим паче скоро холоди прийдуть. Приходила до нас комісія, оглядала будинок. І сказала, що раз ми самі все полагодили, то і компенсації нам не буде. А якби ми самі не робили, то нам би могли все зробити бригади, які зараз допомагають нашій громаді. З Полтавщини, здається. Сказали, що мають вже скоро майстри запрацювати і у нашому селі. – розповіла нам місцева жителька Віра Дмитрівна.
Розповіла і голосно заплакала…
Новопавлівка
Наразі у селі проблеми з питною водою. Допомагають благодійники із західних областей України.
Про перебування російських «асвабадітєлєй» нагадують спалені хати та магазин.
У рамках ініційованої Президентом України кампанії «Пліч-о-пліч» відновлювати будинки місцевим допомагають бригади з Закарпаття.
Наприклад, у пана Ігоря у старій хаті від ворожих обстрілів буквально знесло дах і не лишилось жодного цілого вікна. Чоловіку перекрили дах та замінили вікна на металопластикові. Але про обстріли все одно нагадують сліди на стінах.
Пані Лідії теж вставили нові вікна, проте у неї лишились питання до якості виконаних робіт.
– Я не хочу, аби люди подумали, що ми невдячні. Ми дуже дякуємо усім, хто нам допомагає. Але якщо казати про вікна, то після їх встановлення у стінах лишились дірки. І ми самі їх прибирали.
За даними Херсонської ОВА, тут запланований ремонт 23 будинків. У планах також відновлення сільради. А з «нуля» побудують медпункт та центр громадської безпеки.
Біла Криниця
– Навпроти нашої хати стояли російські танки, це було так страшно. Нам у двір три снаряди прилітали. Я встигла виїхати до Кривого Рога. А як окупантів вигнали, то повернулась. Два снаряди з двору нам забрали рятувальники. А третій десь подівся, кажуть, що підлітки на метал забрали. – розповідає Тетяна Іванівна.
Вибуховими хвилями у хаті вибило всі вікна та дах. Дах допомагали перекривати представники релігійної організації, за гроші. Але зробили не дуже якісно: в одному місці дах вже прогнувся. А от новенькі вікна ставила бригада з Львівщини, у рамках програми «Пліч-о-пліч».
– Мені мої діти допомагають відновлювати хату. Я пожила у місті і зрозуміла, що це не моє. Мені потрібен двір, город, щоб курки та качки ходили. Зараз почали вже запасатись дровами . Усе за власні гроші. Ну а що робити? Жити ж якось треба.
По Білій Криниці ворог гатив нещадно. Адже окупантам сказали, що місцевий елеватор, який виднівся на горизонті, це вже Миколаїв. А якщо «взяти це місто», то одразу – додому. Внаслідок такої «тактики» в селищі пошкоджено 104 будинки, а 12 – зруйновані повністю. Патронат над населеним пунктом взяла Львівщина.
Велика Олександрівка
У центрі громади також кипить робота. Її відновленням опікується Закарпаття. У селищі російські окупанти пошкодили майже 500 об’єктів житлової інфраструктури.
Наприклад, хата пана Петра. У його двір прилетіло кілька снарядів, один з яких – прямісінько у веранду. Від будинку лишилась сама «коробка». Добре, що в цей час чоловіка не було вдома.
– Мені сказали, що є якісь програми і можуть відновити мені хату. А потім мені телефонують із сільради і кажуть, що мені можуть перекрити дах і вставити нові вікна безкоштовно. Так і сталось. Приїхала бригада, зробили мені новенький дах. Нові вікна вже замовили, як будуть готові, то і встановлять. Сусідній будинок теж постраждав , то їм теж дах і вікна зробили.
Післямова
З вулиць селища прибрали залишки обгорілих автівок і ворожої техніки. Про окупацію нагадують таблички «Обережно, міни», розбиті адмінбудівлі, школи та постраждалі приватні будинки.
У магазині та на місцевому ринку люди обговорюють останні новини, чергове підвищення цін і діляться прогнозами «коли закінчиться війна». Фермери активно працюють в полі: хтось вже скосився, хтось ще готується збирати врожай.
А ще у людей багато питань до влади усіх рівнів: від Президента до старост. Наприклад, люди не розуміють, за яким принципом обирають оселі для відбудови. І чому одному селу вже все лагодять, а до іншого жодні комісії ще не приїжджало. Ніхто їм цього не пояснює. Герої нашої публікації навіть відмовились фотографуватись та називати свої справжні імена. Бо мають не найкращі стосунки із представниками влади на місцях.
Люди бояться, що “велике відновлення” завершиться створенням так званої вітрини. Тобто кількома відремонтованими будинками у великих населених пунктах громади. А про менші села просто забудуть.
Попри все, люди готуються до зими. Але розраховують виключно на власні сили.