У Центрах допомоги врятованим в 10 містах України запрацює фотовиставка «(Не)помітні історії» про внутрішньо переміщених українців.
Фотопроєкт розповідає історії 9 людей, які пережили полон, депортацію, зазнали сексуального насильства, зумовленого війною, чи були змушені залишити свої домівки на тимчасово окупованих територіях. На світлинах зображені найцінніші речі, які герої проєкту забрали з собою під час евакуації: ключі від квартири в Бердянську, книга з маріупольської бібліотеки тощо.
Серед історій – дві про херсонців.
Ольга народилася і жила в Херсоні. Кожні вихідні вони з чоловіком та донькою проводили разом, зустрічалися з друзями, подорожували та під час цих поїздок вивчали рідну Херсонську область.
Після того як російські війська окупували Херсон, Ольга з родиною прожили в місті сім місяців. «Коли сказали отримувати російські паспорти й почався так званий “референдум”, ми вирішили, що треба виїжджати, так вже не можна», ― каже жінка.
Першою з усіх речей Ольга взяла з собою швейну машинку та деякі тканини. Після восьмого класу жінка здобула професію швачки. Після народження доньки шила для неї майже весь одяг, а вдома в Херсоні чоловік облаштував майстерню для її заняття. Зараз Ольга з сімʼєю живуть у Львові, але жінка зізнається, що вони всі мріють повернутися додому.
«Це для мене і робота, і хобі. Та хоч шиття трохи розраджує, думками ми все одно вдома. Багато людей думають залишитися на новому місці, а ми ні. Ми ― додому, в Херсон».
Херсон ― рідне місто 23-річного Андрія. Там хлопець зростав, займався волонтерством та правозахисною діяльністю, там зустрів повномасштабну війну та окупацію. Але допомагати українському війську не припинив. 9 травня 2022 року Андрій збирався сфотографувати незаконний марш росіян, тоді на блокпосту окупанти взяли його в полон. Місце утримання було в Херсоні. В липні Андрію пощастило вийти.
«Десь два місяці після того, як мене відпустили, я був непомітним, але потім зрозумів, що не можу сидіти на місці. В будь-якому випадку я хотів партизанити, хоча знав: якщо мене зловлять знову, живим не відпустять. А синьо-жовта стрічка, через яку в тому числі мене запакували, ― це черговий доказ того, що окупанти прийшли нас не рятувати, а знищувати український народ».
*Усі імені героїв змінені задля безпеки
Побачити фотопроєкт «(Не)помітні історії» можна безплатно в Центрах допомоги врятованим (ЦДВ) у 10 містах України:
- у Чернівцях із 7 грудня
- у Полтаві з 8 грудня
- у Харкові з 11 грудня
- в Одесі з 8 грудня
- у Дніпрі з 11 грудня
- у Кропивницькому з 11 грудня
- у Мукачеві з 11 грудня
- у Києві з 11 грудня
- у Запоріжжі з 12 грудня
- у Львові з 13 грудня
Адреси та графіки роботи ЦДВ можна дізнатися за посиланням.