У Центрах допомоги врятованим в 10 містах України запрацює фотовиставка «(Не)помітні історії» про внутрішньо переміщених українців.

Фотопроєкт розповідає історії 9 людей, які пережили полон, депортацію, зазнали сексуального насильства, зумовленого війною, чи були змушені залишити свої домівки на тимчасово окупованих територіях. На світлинах зображені найцінніші речі, які герої проєкту забрали з собою під час евакуації: ключі від квартири в Бердянську, книга з маріупольської бібліотеки тощо.

Серед історій – дві про херсонців.

Ольга народилася і жила в Херсоні. Кожні вихідні вони з чоловіком та донькою проводили разом, зустрічалися з друзями, подорожували та під час цих поїздок вивчали рідну Херсонську область.

Після того як російські війська окупували Херсон, Ольга з родиною прожили в місті сім місяців. «Коли сказали отримувати російські паспорти й почався так званий “референдум”, ми вирішили, що треба виїжджати, так вже не можна», ― каже жінка.

Першою з усіх речей Ольга взяла з собою швейну машинку та деякі тканини. Після восьмого класу жінка здобула професію швачки. Після народження доньки шила для неї майже весь одяг, а вдома в Херсоні чоловік облаштував майстерню для її заняття. Зараз Ольга з сімʼєю живуть у Львові, але жінка зізнається, що вони всі мріють повернутися додому.

«Це для мене і робота, і хобі. Та хоч шиття трохи розраджує, думками ми все одно вдома. Багато людей думають залишитися  на новому місці, а ми ні. Ми ― додому, в Херсон». 

Херсон ― рідне місто 23-річного Андрія. Там хлопець зростав, займався волонтерством та правозахисною діяльністю, там зустрів повномасштабну війну та окупацію. Але допомагати українському війську не припинив. 9 травня 2022 року Андрій збирався сфотографувати незаконний марш росіян, тоді на блокпосту окупанти взяли його в полон. Місце утримання було в Херсоні. В липні Андрію пощастило вийти. 

«Десь два місяці після того, як мене відпустили, я був непомітним, але потім зрозумів, що не можу сидіти на місці. В будь-якому випадку я хотів партизанити, хоча знав: якщо мене зловлять знову, живим не відпустять. А синьо-жовта стрічка, через яку в тому числі мене запакували, ― це черговий доказ того, що окупанти прийшли нас не рятувати, а знищувати український народ».

*Усі імені героїв змінені задля безпеки

Побачити фотопроєкт «(Не)помітні історії» можна безплатно в Центрах допомоги врятованим (ЦДВ) у 10 містах України:

  • у Чернівцях із 7 грудня
  • у Полтаві з 8 грудня
  • у Харкові з 11 грудня
  • в Одесі з 8 грудня
  • у Дніпрі з 11 грудня
  • у Кропивницькому з 11 грудня
  • у Мукачеві з 11 грудня
  • у Києві з 11 грудня
  • у Запоріжжі з 12 грудня
  • у Львові з 13 грудня

Адреси та графіки роботи ЦДВ можна дізнатися за посиланням

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я