Після звільнення Херсона від російських окупантів 11 листопада 2022 року серед громадськості почалась дискусія щодо переносу Дня міста.

Пропонували перенести його саме на 11 листопада.

Хтось казав, що потрібно лишити як є. Тобто святкувати у третю суботу вересня (цьогоріч випадає на 16 вересня).

Тому кілька тижнів я збирала думки херсонців, в яку дату має бути День міста у Херсона.

Ділюсь із вами результатами.

По-перше, багато хто взагалі не розуміє суті свята. І вважає, що День міста має бути до чогось “прив’язаний”. Наприклад, до дати заснування чи до якоїсь визначної події.

Краєзнавець Дементій Білий написав:

“В статті 6 Статуту територіальної громади Херсона зазначено:

“Територіальна громада міста щороку, в третю суботу вересня, відзначає День міста.

Іншою пам’ятною датою територіальної громади міста є 13 березня – день визволення міста Херсона від фашистських загарбників”

Я думаю, що нам не треба змінювати День міста на День Визволення міста. Навіщо робити “або – або”.

Можна включити до пам’ятних дат – День Визволення міста від російських фашистських загарбників.

Я б ще включив ще один пам’ятний день: День, коли Херсон та Херсонська губернія були проголошені невід’ємною частиною Української народної республіки. Це сталося 1 чи 2 грудня 1917 року на з’їзді земств та органів місцевого самоврядування Херсонської губернії”.

Думка історика і краєзнавця Сергія Дяченка:

“День міста у своїй концепції не пов’язувався з Днем заснування. Й однією з причин була неможливість встановлення точної дати заснування майже ні для якого міста взагалі. Тобто Херсон – не виключення, а статистична більшість. День міста – це будь-яка пам’ятна подія для міста. А отже й день визволення від рашистів цілком заслуговує бути Днем міста. Це питання для відкритого голосування, і щось мені здається, що херсонці оберуть саме 11 листопада. День міста може змінюватися – нічого страшного тут немає. Щодо заснування, – це не одноденний процес, тому дат завжди кілька, бо кожний крок у цьому процесі важливий, від задуму й затвердження проекту до початку реалізації. А якщо у міста був попередник, – то тим більше. Щодо 8 вересня, – одна з таких важливих дат в історії Херсона. Це день Різдва Богородиці (Софії Премудрості Божої), у який почалося будівництво фортеці. Ця дата зафіксована й у назві першої вулиці, й у назві найстарішої церкви. Щодо 13 березня – я б переосмислив цю дату, бо ніякого визволення від фашистів не відбулося, один фашизм змінився іншим, від якого знову довелося визволяти місто 11 листопада”.

Відома херсонська волонтерка Ірина Саліхова запропонувала прив’язатись до того, що на Херсонщині планували розвивати туризм. І для подовження туристичного сезону краще б святкувати у вересні, поки ще тепло, але вже й не дуже пляжний сезон.

Херсонська журналістка Ірина Староселець запропонувала святкувати День міста Херсона у травні, відкриваючи туристичний сезон.

Але більшість коментаторів пропонували перенести саме на 11 листопада, день, коли сили оборони звільнили Херсон від російських окупантів.

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я