Про це в ефірі “Громадського радіо” розповів законний директор біосферного заповідника «Асканія-Нова» Віктор Шаповал.
«На сьогодні відбулися чотири вивезення. Ми ретельно відстежуємо цю інформацію. Частину тварин вивезли на територію Ростовської області Російської Федерації, а решта вивезень стосувалися тимчасово окупованої автономної республіки Крим. На сьогодні з Асканії-Нова вивезли 20 тварин», — зазначив Віктор Шаповал.
Директор заповідника нагадав, що Асканія-Нова зараз зазнає «значного впливу» збройної агресії й окупації. Це відбувається фактично з першого дня повномасштабного вторгнення, тому що є ряд чинників, які «згубно» впливають на колекції заповідника: цілинний степ, дендрологічний парк і зоопарк.
«Насамперед ідеться про вплив авіації, яка постійно рухається на територію заповідника й спричиняє стрес у тварин. Ідеться також про пожежі, бо це один із найбільш масштабних і загрозливих чинників, який нині впливає на стан збереженості природних і штучних екосистем заповідника. Тому що з початку окупації й станом на серпень 2024 року в межах земель природозаповідного фонду біосферного заповідника Асканія-Нова вигоріло понад сім тисяч гектарів», — проінформував фахівець.
За даними Шаповала, у зонах буферних антропогенних ландшафтів, що розташовані в межах заповідного степу, так званого природного ядра, згоріла площа сягає понад 2000 гектарів.
«Це досить серйозна цифра. Зрозуміло, що екосистема степу адаптована до пожеж, але все-таки масштаби цього фактора достатньо загрозливі. Плюс треба розуміти, що при гасінні займань окупаційна адміністрація застосовує оборювання. А це фактор, який взагалі перекреслює існування цілини як такої. Тому що після пожежі цілина може відновитися, але плуг для неї означає смерть», — доповнив він.
Експерт резюмував, що територія відновиться, але це буде багаторічний переліг, а не первісний степ.
«Добре, що поки масштаби цієї проблеми не набули критичного розмаху, але факти застосування плугу при гасінні пожеж застосовуються. Плюс, треба розуміти, що частина пожеж в Асканії-Нова спричинена військовим фактором, і це, звичайно, також накладає відбиток на збереженість цієї екосистеми», — додав директор заповідника.
Нагадаємо, біосферний заповідник «Асканія-Нова» опинився в окупації з першого дня повномасштабного вторгнення Росії вранці 24 лютого 2022 року.