На деокупованому правобережжі Херсонщини досі гостро стоїть питання кадрів. Їх не вистачає. Багато хто втратив роботу через бойові дії, хтось виїхав до інших регіонів України або за кордон. Яка наразі ситуація на ринку праці в Херсоні та звільненій частині області? Хто частіше шукає роботу та яку саме? Як працюють державні програми підтримки? Про це і багато іншого ми поспілкувались із директоркою Херсонського обласного центру зайнятості Тетяною Ніколаєвою.
– Пані Тетяно, яка наразі ситуація на ринку праці в Херсонській області?
– Ринок праці Херсонської області зазнав суттєвих змін з початком повномасштабного вторгнення у 2022 році. Після деокупації четвертої частини території області, яка все ще перебуває у зоні активних або можливих бойових дій, деякі підприємства повернулися до роботи. Але значна кількість не працює, або релокована в інші, більш безпечні, регіони України. Також відмічається зменшення людського капіталу, внаслідок виїзду працівників у інші області та за кордон. 2Минулий рік став для нас роком випробувань та водночас роком нових можливостей. Попри всі складнощі, ми продовжували активно працювати над забезпеченням зайнятості населення, підтримкою підприємців та відновленням ринку праці в області. Протягом 2024 року до нас звернулося 8,4 тис. громадян. Нашим головним пріоритетом було та залишається працевлаштування. Ми розуміємо, що робота – це не тільки джерело доходу, але й важливий чинник соціальної стабільності та психологічного благополуччя. За 2024-й рік нам вдалося забезпечити роботою 1,5 тис. осіб.
– Існує певна державна програма з перенавчання, можна безкоштовно отримати нову професію. Чи користуються нею херсонці?
– Ринок праці постійно змінюється і важливо завжди йти в ногу з часом – розвиватися та вдосконалюватися, аби бути дійсно висококласним та затребуваним спеціалістом. Тому особливу увагу ми приділяли програмам навчання, а саме видачі сертифікатів на професійне та ваучерів на безкоштовне навчання. І тут ми маємо неабиякі позитивні результати: 547 людей отримали ваучер на безкоштовне навчання. Найбільш популярними професіями серед ваучеристів були: «оператор котельні», «кухар», «кондитер» «продавець продовольчих товарів», «електрогазозварник», «водій автотранспортних засобів», а за спеціальностями це – «Медсестринство», «Психологія», «Медицина», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Харчові технології», «Комп’ютерні науки», а професійне навчання пройшли 119 людей.
- – Також існує державна програма, за якою можна отримати кошти на відкриття власної справи. Чи подають подібні заявки херсонці?
– Державна грантова програма «Власна справа» на започаткування чи розвиток бізнесу реалізовується в межах Урядового проєкту «єРобота», адмініструє її саме служба зайнятості. Програма розпочала свою роботу в Україні ще у 2022 році. З квітня 2023 року наша область долучилася до ініціативи, проте повноцінно запрацювала вона лише з вересня 2024 року, таким чином давши «зелене світло» мешканцям абсолютно всіх деокупованих громад Бериславського та Херсонського районів подавати заявки на отримання гранту.
На сьогодні програма набирає обертів і вже 44 грантоотримувача успішно реалізовують свої бізнес-ідеї та створили понад 70 нових робочих місць. Спектр їхньої діяльності охоплює широкий діапазон – від відкриття магазинів до виробництва, очистки і калібрування всіх видів насіння.
Знаєте, що більшість людей говорять коли, наприклад, відкривають власну справу тут, на Херсонщині? Вони кажуть: «А коли, як не зараз?» або ж: «Я хочу бути корисним тут, на рідній землі»… Це надихає нас працювати з подвійною енергією, адже це найкращий доказ того, що наші люди – справжні патріоти, які будують та відновлюють економіку регіону навіть у воєнний час.
– Які вакансії найбільш затребувані? Які, власне, фахівці потрібні? І які здебільшого професії шукають люди, що звертаються до вас?
– Наразі спостерігаємо попит на фахівців медичної галузі, водіїв, електромонтерів, соціальних робітників, операторів котелень, підсобних робітників, робітників зеленого будівництва, продавців продовольчих та непродовольчих товарів. Протягом 2024 року до Херсонського обласного центру зайнятості надійшло 2 346 вакансій, з яких 1 274 були укомплектовані фахівцями служби, в тому числі на засадах рекрутингу. Середня заробітна плата усіх вакансій, зареєстрованих протягом 2024 року, становить 15 580 грн. Щодо професій, які шукають самі люди, то тут спектр досить широкий. Звичайно, багато хто прагне знайти роботу за фахом, але в умовах сьогодення деколи доводиться перекваліфіковуватися або погоджуватися на тимчасову зайнятість.
– Який портрет шукача роботи в Херсоні та області? Тобто, стать, вік, освіта, які вимоги до роботи висувають?
– Створення узагальненого портрета шукача роботи в Херсонській області сьогодні – завдання непросте, адже ситуація динамічна та залежить від багатьох факторів, зокрема й від безпекової ситуації. Проте, ми можемо виділити певні тенденції. Кількість чоловіків, що звертаються за послугами, має тенденцію до зниження. У 2024 році вони склали вже менше третини від загальної кількості шукачів роботи. Подібна тенденція спостерігається і відносно звернення молоді у віці до 35 років, де частка молоді склала всього 16 % від загальної кількості осіб, які отримували послуги. Тоді як частка осіб у віці 45+ років склала майже 62%.
Прослідковується і зменшення рівня освіти безробітних. Так, на сьогодні, майже 36% мають вищу освіту, понад 34% безробітних мають професійно-технічну освіту і майже 30% загальну середню освіту.
Ситуація на ринку праці в Херсоні має свої особливості порівняно з областю. По-перше, тут спостерігається значна перевага жінок серед шукачів роботи – їхня частка досягає трьох четвертей. По-друге, вікова структура шукачів роботи в Херсонській громаді характеризується низькою часткою молоді до 35 років (лише 6%) та значною кількістю осіб старше 45 років (78%). По-третє, рівень освіти безробітних у Херсоні вищий, ніж в середньому по області: майже 44% мають вищу освіту, тоді як частка осіб з професійно-технічною та загальною середньою освітою є однаковою – по 28%.
Безробітні Херсонської області здебільшого шукають роботу онлайн, бажано – неподалік від місця проживання та з наявним укриттям у роботодавця. Для жінок, які мають дітей, також є проблемою працевлаштування через безпекову ситуацію та неможливість залишити дітей.
– Що це за послуга «Єдине вікно послуг» Державної служби зайнятості і хто може нею скористатися?
– Сьогодні, в умовах постійних змін та викликів, особливо важливо забезпечити оперативний та зручний доступ до різноманітних соціальних послуг. Саме з цією метою Державна служба зайнятості створила сервіс «Єдине вікно послуг». Що це таке? Уявіть собі платформу, де в одному місці зібрана інформація про сотні програм підтримки від різних організацій – як державних, так і неурядових. Це і є «Єдине вікно послуг».
Для чого воно потрібне? У першу чергу, для зручності наших громадян. Завдяки «Єдиному вікну послуг» кожен, хто потребує допомоги, може швидко та легко знайти необхідну інформацію, не витрачаючи зайвих зусиль. Сервіс охоплює широкий спектр послуг: від допомоги у працевлаштуванні та професійній перепідготовці до отримання гуманітарної, психологічної, юридичної та фінансової підтримки. Тут можна знайти інформацію про можливості отримання грантів для започаткування власної справи, про програми відновлення документів, про пошук тимчасового житла та багато іншого. Особливо актуальним «Єдине вікно послуг» є для внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, людей з інвалідністю та інших вразливих категорій населення. Адже саме ці люди часто потребують комплексної підтримки в різних сферах життя. До речі, на платформі внесена інформація по 18 громадським організаціям, з якими ми тісно співпрацюємо, де вони пропонують свої соціальні послуги саме в нашій області.
Як скористатися сервісом? Все дуже просто. Потрібно зайти на сайт Державної служби зайнятості та перейти у розділ «Єдине вікно послуг». Там ви знайдете зручний пошук за регіоном, районом, громадою, видом послуги та категорією отримувача.
– Актуальним є питання працевлаштування молоді в місті. Чи проводиться якась профорієнтаційна робота? Ви в цьому плані також співпрацюєте і з громадськими організаціями. Розкажіть з якими та як відбувається ця співпраця?
– Питання працевлаштування молоді в Херсоні сьогодні має особливе значення. На жаль, через воєнні дії значна частина молодих людей була змушена покинути свої домівки та виїхати з міста та області. Це створило специфічну ситуацію на місцевому ринку праці, де кількість молодих фахівців значно зменшилась. Проте, ми не зупиняємо свою роботу, зокрема і в профорієнтаційному напрямку.
Наші кар’єрні радники проводять різноманітні онлайн-заходи, воркшопи, спрямовані на розвиток навичок, необхідних для успішного працевлаштування. Наразі є дуже гарна можливість для молоді від 18 до 25 років відкрити свій бізнес та отримати грант до 150 тисяч гривень у межах програми «Власна Справа». Плюс в тому, що створювати робочі місця не обов’язково, а вже через три роки можна взяти ще один грант до 250 тисяч гривень та створити два робочих місця. Тому ми максимально поширюємо цю інформацію, в тому числі і через онлайн заходи, щоб стимулювати молодих людей до створення власної справи.
З метою допомоги у виборі або зміни професії, обрання свого кар’єрного шляху, визначення власних професійних інтересів, здібностей та психологічних схильностей проводиться онлайн-профорієнтаційна діагностика для бажаючих: від школяра до працюючого. Замовити безкоштовну консультацію з профорієнтації від профорієнтаторки Херсонського обласного центру зайнятості можна на сайті Державної служби зайнятості в розділі «Профорієнтація». З переліку просто потрібно обрати Херсонську область та заповнити форму запиту. За минулий рік профорієнтаційними онлайн-консультаціями скористалося 64 молоді людини віком до 35 років.
Також Херсонська обласна служба зайнятості тісно взаємодіє з 18 громадськими організаціями, що діють у сфері соціального захисту мешканців територіальних громад Херсонщини. Наше партнерство спрямоване на надання всебічної допомоги у питаннях працевлаштування, самозайнятості та розвитку підприємництва. Завдяки інформаційному обміну та спільним просвітницьким ініціативам, ми покращуємо інформованість населення про програми підтримки зайнятості та соціального захисту. Зокрема, з такими організаціями, як БО БФ «Стабілізейшн Суппорт Сервісез», ГО «ХОЦ «Успішна жінка», ГО «Десяте квітня» та ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», реалізується анкетування для виявлення потреб громадян у соціальній підтримці та налагоджено оперативний обмін отриманими даними для своєчасного надання необхідних послуг.
– Які підсумки реалізації проєкту «Армія відновлення» у 2024 році? Перспективи на 2025-й?
– Проєкт «Армія відновлення» став надзвичайно важливим інструментом підтримки Херсонщини у цей непростий час. Він не лише допомагає відновлювати інфраструктуру та повертати регіон до нормального життя, але й надає людям можливість отримати тимчасову роботу та стабільний дохід.
У 2024 році «Армія відновлення» продемонструвала свою затребуваність. Майже 1 тисяча жителів деокупованих громад Бериславського та Херсонського районів долучилися до виконання суспільно корисних робіт. Вони були задіяні у різних сферах, зокрема це: відновлення інфраструктури, благоустрій територій, соціальна підтримка вразливих категорій населення, видача гуманітарної допомоги, плетіння маскувальних сіток, робота в соціальних пральнях тощо. Ми бачимо, як цей проєкт позитивно впливає на життя людей та відновлення нашого регіону, тому наше завдання – забезпечити його подальший розвиток та ефективну реалізацію у 2025 році.
– Які ще проєкти вдалося реалізувати минулого року?
– 2024 рік став для Херсонської служби зайнятості періодом активної роботи з упровадження важливих проєктів, спрямованих на підтримку наших громадян. Ми зосередили зусилля на кількох ключових напрямках. Одним із важливих досягнень стало успішне відновлення Місцевого партнерства зайнятості у Херсонській області. Цей проєкт, реалізований у співпраці з 15 стейколдерами регіону, дозволив нам створити платформу для взаємодії між бізнесом та органами влади. Серед стратегічних напрямків роботи – підтримка самозайнятості та мікропідприємництва як важливих факторів економічного розвитку, а також підтримка роботодавців у створенні інклюзивних робочих місць, доступних для всіх категорій населення. За результатами співпраці вже було проведено опитування роботодавців Херсонської міської територіальної громади та Херсонської області, що допомогло нам краще зрозуміти потреби ринку праці та розробити ефективні стратегії з підготовки та перепідготовки кадрів.
Окрім того, ми модернізували наш підхід до рекрутингових послуг, фактично розпочавши «розшук» талантів на вільному ринку праці. Створення кадрової анкети дозволило оперативніше реагувати на потреби ринку та сприяти швидкому працевлаштуванню громадян. Цей активний підхід вже дозволив працевлаштувати 35 людей за минулий рік.
Важливим аспектом нашої роботи стала взаємодія з хабами для підтримки внутрішньо переміщених осіб по Україні. Ініціатива створення таких просторів належить Херсонській обласній військовій адміністрації, ми ж відразу активно долучилися до неї. У шести містах України – Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, Кропивницькому, Миколаєві та Кривому Розі – діють такі центри, в чотирьох із них наші фахівці, які працюють дистанційно, надають кваліфіковану допомогу в працевлаштуванні. Понад 600 людей вже скористалися нашими послугами, які стали ще доступнішими для тих, хто їх найбільше потребує.
– Що плануєте на 2025-й?
– 2025 рік для Херсонської обласної служби зайнятості – це рік подальшого розвитку, трансформації та вдосконалення нашої роботи, спрямованої на підтримку ринку праці і допомогу нашим громадянам. Ми продовжуємо фокусуватися на індивідуальному підході. Це означає, що ми не просто пропонуємо загальні програми, а ретельно аналізуємо ситуацію кожної людини, яка до нас звертається. Враховуючи її освіту, досвід, навички та особисті обставини, ми розробляємо індивідуальний план дій, щоб допомогти їй максимально швидко та ефективно інтегруватися на ринку праці. Наша мета – зробити кожного шукача роботи впевненим у своїх силах та конкурентоспроможним на ринку праці.
Звичайно, що саме сприяння поверненню людей на активний ринок праці – наш безумовний пріоритет. Відновлення економіки Херсонщини неможливе без повернення людей до активної зайнятості. Тому будемо надалі працювати над створенням сприятливих умов для працевлаштування, стимулювати громадян користуватися нашими активними програмами.
Ми прагнемо, щоб кожен, хто хоче реалізуватися тут, на рідній Херсонщині, мав таку можливість. Я певна, що ми зможемо досягти значних успіхів у відновленні ринку праці Херсонщини та забезпечити гідні умови для розвитку наших громадян. Тож, продовжуємо працювати для людей та вірити у світле майбутнє нашого регіону та України.
фото Марусі Басараб