Наразі на Херсонщині функціонують 17 закладів позашкільної освіти. Зокрема 10 — навчають дітей і працюють над їх розвитком у дистанційному форматі, а сім — у режимі офлайн. Освітні послуги отримують приблизно шість тисяч дітей. Серед таких закладів — Херсонський обласний центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді. На його базі діють різноманітні гуртки, проводяться активні заходи та змагання, йдеться в сюжеті Суспільне Херсон.
Завідувач туристського відділу Олег Кульчицький розповів, що заклад поступово повертається до звичної діяльності. Відроджуються гуртки, додаються нові вихованці.
“У нас є гуртки: пішохідний і спортивний туризм, спортивне орієнтування, юні туристи-краєзнавці, географічне, історичне та літературне краєзнавство, гуртки декоративно-ужиткового мистецтва. У нас дуже різноманітні напрямки діяльності. Мене питають: “А що ж у вас там туризм на Херсонщині, він живий чи не живий?” Живий наш туризм! Ми працюємо, я назвав наші гуртки. У нас є діти завзяті”, — сказав Кульчицький.
Під час окупації Херсона роботу з дітьми не проводили, розповіла директорка Центру Лариса Хабрат. Після деокупації правобережжя заклад відновив діяльність у серпні 2023 року.
“Ми відновили роботу, набрали 39 гуртків, 650 дітей. Зараз у нас 49 педагогів. Із них 37 — за сумісництвом, які проживають в громадах, працюють в школах і в Херсоні. В минулому році у нас здебільшого були діти зі шкіл Херсона. Із сіл були приблизно 270 дітей, а всі решта, 400 майже, — з Херсона. А цього року навпаки — 396 дітей у нас саме із громад області, решта — з Херсона і діти, які проживають за кордоном. Але всі вони навчаються в наших закладах і є нашими гуртківцями, вихованцями. Це 78 дітей, які у нас за кордоном”, — сказала директорка.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 70 відсотків навчальних програм Центру були розраховані на практичні заняття, розповіла Лариса Хабрат. Педагогам закладу довелося адаптувати їх до онлайн формату.
“Чудові були заходи, які хоч і проводились онлайн, але були практичні. Залучали і дідусів, і бабусь, тому що для накладання пов’язки на голову або на суглоби потрібні двоє: бабуся або мама знімає, а другий сидить як пацієнт. Проводимо конкурси вишиванок, малюнків. Ми зараз практикуємо не лише спортивний і туристичний напрямки, а й декоративно-ужитковий. Це і поробки, які ми робимо і передаємо для воїнів, і конкурси відео-роликів до річниці визволення Херсонщини. Діти зробили 97 роликів і ми плакали, коли їх оцінювали. Як же їх можна оцінити? Там вони брали свідчення у очевидців, які розповідали діткам, як наші воїни нас визволяли, заходили в селище”, — згадує Лариса.
Частину заходів Центр проводить офлайн у безпечних районах області. Вихованці закладу їздять на змагання і до інших регіонів України.
“Цьогоріч ми провели другий, обласний етап гри “Сокіл джура”. Завдяки підтримці Закарпатської ОВА нас прийняли на Закарпатті, де 10 команд змогли безкоштовно проживати та харчуватися”, — сказала директорка КЗ “Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді”.
“Я їх зібрав з Херсона, Миколаєва, Кривого Рогу, Києва, Одеси, Тернополя, Львова. Херсонці з’їхались з усіх куточків України, щоб побачити один одного, поспілкуватися. Поїхали в Закарпаття, відвідали водоспад, замки Закарпаття, Надіївський замок, на гору піднімалися. Кажуть, на лижах хочемо покататися, а я говорю: головне, що ви зустрілись і поспілкувались”, — розказав Олег Кульчицький.
Людмила Титаренко на базі Центру протягом 10 років навчає дітей спортивному орієнтуванню. Зараз разом із колегами вона поступово відновлює заняття офлайн.
“Дітям потрібно щось робити і у нас виникла така ідея — провести заняття зі скеледрому. Скеледром побудували в три етапи. Там є і приміщення, де ми займаємося, і є де ховатися. Плюс була побудована смуга перешкод із мотузок”, — сказала методистка.
Онлайн-заняття, розроблені керівниками гуртків, відвідують вихованці, які проживають в різних громадах області та інших регіонах України.
“Я вивчаю ключові події української історії, дізнаюся про національних героїв, розумію, як події минулого впливають на сьогодення. Я приблизно розумію, як можуть розвиватися події далі”, — каже учасниця гуртка “Джура” Анастасія Фенцик.
“Заняття в гуртках допомагають розвити багато корисних навичок: вміння працювати в команді, фізичну витривалість, основи туризму, навички виживання та орієнтування. Вони вчать приймати рішення у складних ситуаціях та довіряти команді”, — пояснила учасниця гуртка Єлизавета.
У заходах, які проводить Центр, беруть участь не тільки його вихованці, розповіла Лариса Хабрат.
“Наших — 650, але коли у нас охоплення у півтори, дві, три тисячі дітей, то у нас просто не вистачає тієї кількості педагогів, щоб проводити з усіма гурткову роботу. На сьогоднішній день у нас дев’ять громад і місто Херсон. У громадах 11 шкіл, але в деяких є по два-три гуртки. Тобто 39 гуртків і 12 шкіл Херсонщини. Перевага надається громадам: Чорнобаївській, Долматівській, Нововоронцовцовській, Новоолексіївській, Великоолександрівській, Новоолександрівській — багатьом. Це громади, які залучили своїх дітей до навчання, змагань і поїздок”, — сказала директорка.
Співробітники Центру говорять, сподіваються на відновлення будівлі закладу. Її неодноразово обстрілювали російські військові.
“У нас зараз немає понад 30 вікон. Шостого травня був “приліт” і упала покрівля в одній прибудові. Добре, що на той момент не було наших працівників, бо ми ж продовжували до сьогоднішнього дня ходити на роботу і це був кабінет патріотичного виховання, де саме впали плити перекриття. Вони впали на столи, комп’ютери, на все, що там стояло”, — пояснила Лариса Хабрат.
Херсонський обласний центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді — один із трьох обласних закладів позашкільної освіти, який продовжує працювати, розповів заступник голови обласної військової адміністрації Володимир Клюцевський.
“Центр дійсно проводить досить активні і різноманітні заходи. Він один із найбільш затребуваних у гуртковій роботі на Херсонщині. У нас на сьогодні працюють 17 закладів позашкільної освіти. Зокрема 10 навчають дітей і працюють над їх розвитком онлайн, а сім працюють офлайн, тобто безпосередньо в контакті з дітьми. Надаються ці освітні послуги приблизно для шести тисяч дітей. Якщо брати територіально, то 10 позашкільних закладів працюють у Херсоні. Приблизно чотири тисячі діток ходять туди і здобувають додаткові знання, уміння і навички. І працюють три позашкільні заклади освіти обласного рівня, а також по одному закладу позашкільної освіти відкрилися і функціонують у Великоолександрівській, Високопільській, Нововоронцовській і Новокаховській громадах”, — сказав Клюцевський.
фото: Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді