Діалогова група діє як дорадчо-консультативний орган на базі громадського хабу згідно Розпорядженню начальника міської військової адміністрації.
Партнерство влади і громади було втілено в новостворену діалогову групу в рамках проєкту громадської організації Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД). До складу групи увійшли на засадах територіальної, соціальної і гендерної репрезентативності лідери громадської думки, бюджетники, громадські активісти, представники міської ради.
Засідання ДГ відбувалося в змішаному форматі (офлайн та онлайн), в роботі ДГ взяли участь 25 осіб, серед присутніх були начальник Бериславської міської військової адміністрації Олександр Алчієв, Олена Тихонова (соціально-економічний відділ БМВА), староста с. Зміївка Микола Куривчак, начальниця відділу соціального захисту Маргарита Гришко, а також мешканці Бериславської міської територіальної громади.
Експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Дементій Бєлий розпочав роботу ДГ з презентації теми «Впровадження механізмів залучення громадян та інструменти демократії участі». А потім були поставлені завдання для групової роботи: Що можна реалізувати з механізмів демократії участі прямо зараз? Які питання можуть увійти до Орієнтовного плану публічних консультацій на 2024 рік?
В ході обговорення учасники запропонували розробити та ухвалити Порядок проведення публічних консультацій в Бериславській міській територіальній громаді. Виникла дискусія навколо питання, хто саме може брати участь в публічних консультацій в Бериславській громаді, тому що більшість жителів виїхали за межі громади, отримали статус ВПО та проживають в інших громадах. В ході обговорення прийшли до думки, що одним з головних завдань для міської влади є повернення жителів до населених пунктів Бериславської громади, тому важливо підтримувати зв’язок із мешканцями громади, де б вони наразі не перебували, залучаючи їх у тому числі до публічних консультацій.
Важливим моментом стало розуміння, що “консультація” в даному контексті це не процес, коли посадові особи роз’яснюють громадянам положення законів, а коли представники влади консультуються з громадянами щодо їхніх нагальних потреб та збирають пропозиції задля поліпшення проєктів нормативно-правових актів (НПА).
Учасники обговорення підтвердили необхідність складання Орієнтовного плану публічних консультацій в Бериславській міській територіальній громаді.
За підсумками зустрічі експерти ПЦПСД рекомендували діалоговій групі наступні дії:
1) В подальших засіданнях ДГ підтримувати змішаний формат, щоб забезпечити максимальну участь мешканців, особливо тих, хто перебуває за межами громади.
2) Розробити Порядок публічних консультацій. в Бериславській міській територіальній громаді, щоб офіційно запровадити механізми участі громадян.
3) Залучення ВПО: створити спеціальні механізми для залучення внутрішньо переміщених осіб до публічних консультацій, забезпечивши їхню участь у процесі прийняття рішень.
4) Використання онлайн-інструментів: посилити використання онлайн-консультацій, анкетування та гугл-форм для залучення громадян, забезпечивши доступність і зручність цих інструментів.
5) Затвердити Орієнтовний план публічних консультацій, включивши в нього обов’язкові консультації за новим законом, консультації по проєктах НПА та пропозиції від громадськості.
6) Організувати навчальні заходи для представників громади щодо проведення публічних консультацій, використання онлайн-інструментів та залучення громадян до процесу прийняття рішень.
фото: Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень