Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області забезпечує державний фінансовий контроль на території Миколаївської області (за дорученням Держаудитслужби і на території інших областей). Зокрема, через проведення державного фінансового аудиту, інспектування (ревізії), перевірки закупівель та моніторинг закупівель.
По-перше, протягом січня-жовтня 2023 року Управлінням проведено 234 контрольні заходи, а саме 17 ревізій, 4 аудити, 17 перевірок закупівель якими виявлено:
– недоотримання фінансових ресурсів, незаконних витрат та недостач на суму 363 млн грн;
– порушень по 176 процедурам закупівель на суму 760 млн грн;
– непродуктивні витрати і втрату доходів за результатами державного фінансового аудиту на суму 307 млн гривень.
По-друге, управлінням перевірено низку закупівель, проведених розпорядниками бюджетних коштів для забезпечення електроенергією в умовах завдання шкоди енергосистемі діями агресора. При цьому встановлено факти завищення цін, невідповідність номенклатури та взагалі відсутність (недостача) товару (генераторів, ноутбуків тощо). Такі факти виявлено у відділах освіти Врадіївської селищної ради та Новоодеської міської ради, Березанській селищній раді та виконкому Вознесенської міської ради.
Треба наголосити, що найбільші суми незаконного витрачання коштів та зловживань виявлено контрольними заходами у Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області, комунальних підприємств Миколаївської міської ради: «Експлуатаційно-лінійне управління автодоріг», «Миколаївелектротранс» та «Миколаївські парки», управлінні культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради.
По-третє, в ході ревізій та перевірок встановлено наступне. Окремі посадові особи перевірених підприємств, установ та організацій допускались випадки безпідставного завищення договірних цін, змін істотних умов укладених договорів, внесення недостовірних даних в акти щодо обсягів та вартості виконаних робіт. Також маємо факти зловживань та незаконного використання бюджетних коштів на необґрунтовану виплату заробітної плати, премій, а також шляхом незаконно перерахування їх на особисті рахунки окремих працівників бухгалтерської служби (крім нарахованої заробітної плати в окремих місяцях суми незаконно перерахування складали понад 1 млн грн).
Щодо аудитів. Управлінням, по завершеним 4 державним фінансовим аудитам, виявлено непродуктивні витрати і втрату доходів на суму 307 млн грн. Надано 58 пропозицій щодо забезпечення ефективного використання державних активів та забезпечено відшкодування непродуктивних витрат та упередження втрат на суму 61 млн грн.
Для розгляду та належного реагування на факти порушень законодавства до правоохоронних органів направлено інформації та передано матеріали 23-х ревізій та перевірок закупівель, за результатами яких розпочато 8 досудових розслідувань, долучено до кримінальних проваджень 17 матеріалів.
Значна частина роботи Управління направлена на попередження фінансових порушень, до речі, ще до здійснення бюджетних виплат.
Так, управлінням проведено 286 моніторингів закупівель на суму 3,6 млрд грн, та виявлено порушень по 176 процедурам на суму 760 млн грн. В результаті по 25 процедурам відмінено торги на суму 28 млн грн та розірвано 44 договори на суму 87 млн грн.
Щодо контролю за використанням коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії, слід зазначити, щорозпорядженням голови Миколаївської обласної військової адміністрації від 05 жовтня 2023 року №407-р утворено робочу групу «Прозорість і підзвітність» за участі представників обласної військової адміністрації, контролюючих та правоохоронних органів.
Миколаївській області розпорядженням КМУ № 534-р від 16 червня 2023 року (зі змінами) визначено субвенцію з державного бюджету на реалізацію проектів (об’єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії – усього 1,3 млрд грн (1321816,427тис грн).
При цьому, визначено 18 об’єктів, по яким буде здійснюватись нове будівництво та реконструкція в 2023 – 2024 роках.
Замовником робіт визначено – Департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації.
На сьогодні цим Замовником проведено тендери та визначено переможців по 13 об’єктах.
Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області з метою здійснення державного фінансового контролю за використанням коштів наданих Миколаївській області, наголошую, з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії проводиться моніторинг вищезазначених закупівель, із яких:
- по 2-х об’єктах – моніторинг завершено: це реконструкція будівлі поліклініки та лікувального корпусу КНП «Баштанської багатопрофільної лікарні», очікувана вартість закупівель 191 млн грн та 139 млн грн відповідно. Порушень не встановлено (Висновки оприлюднено в системі «Прозоро»);
- по 11-ти об’єктах моніторинг триває, в тому числі по 8 об’єктах (реконструкція водогону та дюкеру) моніторинг проводиться працівниками центрального апарату Держаудитслужби (розпочато 30-31 жовтня та 06 листопада 2023 року (Висновки будуть оприлюднено орієнтовно до 24 листопада 2023 року).
- По 5-х об’єктах – закупівлі не проведено/відмінені або тільки розпочаті.
Варто зазначити, що кошти надаються Миколаївській області з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії для проведення нового будівництва та реконструкції в 2023 – 2024 роках. В подальшому державний фінансовий контроль Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області буде здійснюватись під час ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проектів розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації (яка планується розпочати у грудні 2023 року) та позапланових перевірок закупівель.
В разі виявлення порушень при здійснені закупівель та Порядку використанню коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого Постановою КМУ №118 від 10.02.2023 (зі змінами), інформація та матеріали будуть передані правоохоронним органам для розгляду та вжиття заходів реагування згідно чинного законодавства.
Щодо запитання про перевірки двох закупівель, проведених у цьому році на КП «Миколаївелектротранс», а саме закупівлі павільйонів – укриттів на транспортних зупинках та електроенергії. Представник Управління на брифінгу зазначив, що за цими матеріалами триває слідство БЕБ України за двома кримінальними провадженнями. Тому надання інформації щодо перевірок можливе лише після письмового дозволу слідчого і в обсязі, визначеному слідчим органом.
При цьому, у жовтні цього року пресслужбою Управління, з письмового дозволу слідчих та у погодженому з ними обсязі, розміщено інформацію про результати цієї перевірки. З нею можна ознайомитися в публікаціях від 6 жовтня на Фейсбук-сторінці Управління з подальшим переходом на сайт Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області.