Законний директор Біосферного заповідника “Асканія-Нова” імені Ф.Е. Фальц-Фейна НААН Віктор Шаповал заявив, що інформація про вивезення тварин не відповідає дійсності.
“Факт підписання угоди “о сотруднічєствє” з власником краснодарського “Сафарі-парку” Маріо Абурмаілехом має місце. Це не перша подібна угода з зоопарками, природоохоронними установами та асоціаціями росії і тимчасово окупованого Криму, що передбачає “творчу співпрацю та обмін тваринами”. Зокрема, 16-19.08.2023 р. укладені договори з “Государственным природным биосферным заповедником “Ростовский”, “Ассоциацией по сохранению и восстановлению редких и исчезающих видов животных “Живая природа степи” та “Ростовским-на-Дону зоопарком”. Таким чином, загрози вивезення абсолютно реальні, надто – після “загортання” Асканії-Нова в обгортку керованості окупаційною адміністрацією. Але фактичного переміщення тварин з Асканії-Нова до сьогодні не відбулось.” – заявив Віктор Шаповал.
Загалом, з початку окупації під загрозою перебуває усе біорізноманіття Біосферного заповідника “Асканія-Нова”. Єдине, що поки убезпечує територію від масштабних руйнувань – відносна віддаленість лінії фронту.
Після встановлення фактичного контролю окупаційної влади над Біосферним заповідником “Асканія-Нова” 20 березня 2023 р. до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України були надіслані необхідні матеріали для підготовки офіційного звернення до Секретаріатів міжнародних природоохоронних конвенцій та програм щодо захисту Біосферного заповідника “Асканія-Нова”, зокрема Конвенції CITES.
Про ситуацію поінформовано Національну академію аграрних наук України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Національну комісію України у справах ЮНЕСКО, Міністерство закордонних справ України, правоохоронні органи. Окрім того, по лінії МЗС висловлені пропозиції щодо мандату моніторингової місії ЮНЕСКО в частині доступу та контролю за окупованими природоохоронними територіями.