24 серпня 2022 року в одній з окупованих на той час громад правобережжя Херсонщини з’явився синьо-жовтий стяг.

У ніч перед Днем незалежності України місцевий житель встановив державний прапор на дорожньому знаку біля траси, якою рухались колони російської військової техніки.

Жителі громади дізнались його ім’я лише після звільнення правобережжя і розповіли Суспільному історію про український прапор в окупації.

Тетяна Семенова живе неподалік об’їзної дороги. Каже, перше, що вона побачила зранку 24 серпня 2022 року, був український прапор, встановлений на дорожньому знаку.

“Перша думка в мене була, що мабуть все закінчилося. Ну, якщо звечора ще тут ходили, їздили, а зранку вже прапор український і нема нікого. Пару хвилин я простояла, коли бачу, як буквально з того краю летить “Урал”. І не наш. Коли вони доїхали до перехрестя, побачивши прапор, почали здавати назад. Я стою, а мені хотілося танцювати, стрибати. Вони бояться прапора!” — згадує Тетяна.

Стяг майорів на трасі, яка з’єднує села Бериславського району. Під час окупації правобережжя цією дорогою рухались російські БТРи та інша військова техніка, розповіла завідувачка сільської бібліотеки Ірина Загребельна.

“Це було щось неймовірне! Ця новина рознеслась по селу. Вірите, у нас ніби розправились плечі, це був просто ковток свіжого повітря. Це була така надія, це було просто щастя! Наш прапор на нашій землі, не дивлячись на окупацію”, — поділилась вона.

Російські військові підігнали вантажівку і зірвали український прапор. У селі почались допити та обшуки. Десятеро озброєних військових РФ зокрема зайшли до директорки місцевої школи Любові Глоби. За спогадами жінки, вони супроводжували її до навчального закладу та чекали, поки вона знайде заховані у шафці медичної сестри українські стяги.

“Я їх витягаю, тримаю біля себе і кажу військовому: “Ось вони”. Він побачив, що прапори є і каже: “Ладно”. Вони пішли і мене не чіпали. А потім, коли викликали в сільську раду, то питали, хто все ж таки повісив прапор. Я відповіла: “Це не я. І не тому, що я вас зараз боюсь. Але той, хто це зробив, для мене герой”, — сказала директорка школи.

Після звільнення села жителі дізнались, хто встановив прапор у День незалежності. Це був Микола Васько — батько українського військовослужбовця Владислава Васька.

“У них син військовий, тому їх хату перевіряли по декілька разів навіть на день. І все одно він пішов. Син воював. І ми українці! Така ми нація, розумієте”, — каже Тетяна Семенова.

“Він батько воїна. У 2016 році після закінчення школи хлопець, якому тільки в серпні виповнилось 18 років, на наступний день підписав контракт і пішов служити до Нацгвардії. В 2019 році звільнився, а в 2021-му — пішов служити по контракту до прикордонної служби. В березні 2023 року Влад Васько загинув на Запорізькому напрямку. Його нагородили орденом “За мужність” ІІІ ступеня посмертно”, — сказала Ірина Загребельна.

Під час окупації правобережжя російський прапор у селі так і не був встановлений, розповіла тодішня голова сільради Галина Кузьміна.

“Вони приїхали і дали нам декілька хвилин, щоб ми зняли прапор. Ми швиденько визначилися і обережно зняли свій прапор зі флагштоку, щоб він не був розстріляний. Бо це те, що вони обіцяли з ним зробити”, — сказала вона.

9 листопада 2022 року два врятовані освітянами прапори встановили у приміщенні місцевої школи.

“Обидва прапори, які нам вдалось зберегти, ми поставили на п’єдестал у мене в кабінеті. На сьогоднішній рік батьки випускного класу подарували нам ще прапори, але саме ці врятовані стяги так і будуть тут стояти”, — розповіла директорка закладу Любов Глоба.

фото Суспільне Херсон

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я