Детальніше це пояснила кандидатка біологічних наук, керівниця проєктів із досліджень та розвитку агрокомпанії Kernel Катерина Шаванова, пишуть UAnimals.

Що важливо розуміти:

Забруднення ґрунтів може бути і фізичним, і хімічним. Кожне шкодить по-своєму. Фізичне — це, наприклад, вирви від бомб. Вони пошкоджують структуру ґрунту, перешкоджають техніці, небезпечні для життя людей. Вирви не можна просто закопати. Врожайність там на багато років буде знижена. Доведеться активно докидати органіку, сіяти сидерати (рослини, які поліпшують структуру ґрунту), біопрепарати тощо.

Хімічне забруднення є найгіршим, хоч і непомітним. Паливо й нафтопродукти забруднюють землю не лише коли снаряд прилітає, але й коли вилітає. Додайте до цього розбомблену техніку, бензовози — все це забруднює землю.

Навіть на забрудненій землі можна вирощувати безпечні та якісні продукти. Кінцевий продукт сільського господарства, наприклад, олія, може бути очищений та відповідати безпековим нормам.

Використання деяких територій нам доведеться переглянути. Доля кожної ділянки вирішуватиметься індивідуально, після проведення всіх необхідних аналізів. Десь сільське господарство і надалі буде розвиватися, проте поля засіюватимуться іншими культурами. Наприклад, на півдні, після підриву Каховської ГЕС, варто буде забути про овочівництво.

Очищення ґрунтів — це дуже комплексна проблема і поспішати з прогнозами не варто: ще не відбулися всі необхідні моніторинги. Наразі завершили лише радіаційні обстеження Київської області, які виявили, що трагедії не трапилось. Обстеження проводились по шляху російської техніки, що йшла через Чорнобиль.

Деякі території неможливо буде відновити протягом багатьох десятиліть. Наприклад, земля в Бахмуті немає живого місця. Світ уже проходив через це. У Франції після Першої світової є території, які ніяк не використовуються. Ця ділянка — суміш з окопів, залишків снарядів, які й досі дістають з землі. Повторення цього, можливо й в Україні.

Перші програми з розчищення Харківської області від мін вже почалися, щоб дати фермерам змогу вирощувати свою продукцію: http://surl.li/kotol Ми не перша країна, яка пережила масштабні війни на своїй території, і є рекомендації FAO (Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН). Для кожної країни та території вони будуть свої.

Процес очищення має декілька етапів. Спочатку розмінування. Потім — хімічні аналізи. Потім — розуміння, як використовувати цю ділянку землі, якщо вона до цього придатна.

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я