На початку 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні вперше знизився до 19,1% (проти 25,7% наприкінці 2023 року). Такі дані проєкту “Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні”, що проводить Kantar Україна.
Аж 67% всіх нелегальних цигарок продають в шести областях України: Дніпропетровській, Одеській, Київській включно зі столицею, Харківській, Хмельницькій та Львівській.
Яка ж ситуація на деокупованих територіях Херсонщини?
Спеціальні точки
В окупованому російськими військами Херсоні на асфальті та з багажників продавали «все й одразу»: побутову хімію, засоби гігієни, продукти, ліки. І, звичайно, алкоголь та цигарки.
Пачки з українським акцизом дуже швидко змінились коробочками невідомого походження. Згодом до них додались цигарки з рф.
Після звільнення Херсона від російських загарбників 11 листопада 2022 року, російський тютюн, як і цигарки невідомого походження, певний час ще продавались на ринках і в магазинах.
Оскільки я наразі фізично перебуваю не в Херсоні, то особисто пройтись кіосками та ринками не можу. Але я поспілкувалась з друзями, які в місті.
За їхніми словами, відкрито, як під час окупації, контрафакт не продають. Треба знати спеціальні точки. Зазвичай, це кіоски. Там пачку цигарок, яка з акцизом коштує 90 гривень, тобі запропонують за 60. Мовляв, навіщо переплачувати? Хтось з продавців починає розповідати, що це звичайні сигарети, «просто таємно винесені з фабрики». Але здебільшого легенда однакова «мені привезли товар, я його і продаю».
Боротьба на місцях
Уже за місяць після звільнення Херсона обласна поліція вилучила з незаконного обігу підакцизні товари на 1,5 мільйона гривень. Протягом місяця правоохоронці проводили ледь не щоденні рейди, під час яких вилучили понад 10 тисяч цигарок.
Тоді ж на херсонських оптових базах поліцейські вилучили з продажу сигарети з російськими акцизами та тютюнові вироби «невстановленого походження». Загалом – ще понад 11 тисяч пачок цигарок на суму понад 800 тисяч гривень.
У грудні 2023 року правоохоронці Херсонщини викрили цілу організовану злочинну групу. Ще на початку окупації Херсона четверо ділків на території міста організували підпільне підприємство, де «хімічили» горілку та коньяк. Ще й продавали контрафактні тютюнові вироби. Під час обшуку в учасників групи вилучили алкоголь та понад 51 тисячу пачок різних марок цигарок, більшість – без акцизу. А якщо марки таки були, то виявлялись підробкою.
Подібну злочинну групу херсонські поліцейські викрили і в травні 2024 року.
Організатор незаконного бізнесу замовляв цигарки та горілку в одному з месенджерів та отримував товар поштою. Потім товар фасували-розливали та продавали на одному з херсонських ринків. У групі було вісім учасників – троє чоловіків та п’ятеро жінок. Чоловіки розвозили незаконну продукцію, а жінки займались реалізацією. Фігурантам може загрожувати до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Тоді поліцейські вилучили понад 1100 пачок цигарок.
На мій запит до Бюро економічної безпеки України відповіли, що з 2022 року по теперішній час у них нема і не було в роботі кримінальних проваджень щодо фальсифікації акцизних марок чи підпільного виготовлення сигарет на деокупованій території Херсонської області.
У поліції Херсонщини такі провадження відкриті. Так, з 11.11.2022 по 20.05.2024 року слідчі підрозділи області розслідували 5 кримінальних правопорушень за ст. 199 КК України (виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, що існують у паперовій формі, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів) та 6 – за ст. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів).
Також у відповіді на мій запит поліція зазначила, що «під час розслідування кримінальних проваджень вказаної категорії підозрювані особи не затримувались». Усі вилучені незаконно виготовлені тютюнові вироби (але так і не відповіли скільки ж саме вилучили) пройшли експертизу, але ще не утилізовані.
А от вироків за даними статтями за зазначений період у Єдиному реєстрі судових рішень знайти не вдалось.
Борітеся – поборете?
У вересні 2023 року Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив активніше боротись з контрафактним алкоголем і тютюном. Створили міжвідомчу робочу групу з Бюро економічної безпеки України, Державної податкової служби, митників, Державної аудиторської служи України та інших правоохоронних органів.
За останні пів року правоохоронці в рамках роботи цієї групи вилучили майже 14,4 мільйона пачок сигарет. Лише з них до бюджету не надійшло понад 706 млн грн податків.
«Подолання тютюнової тіні має стати одним з пріоритетів правоохоронної діяльності та податкової політики держави. Особливу увагу необхідно сконцентрувати на закритті нелегальних виробництв і повному поверненні квазі-легальних виробництв до діяльності в правовому полі», — наголосила Генеральний директор Асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн.
Попри всі заходи, тіньовий ринок сигарет в Україні цьогоріч може сягнути 7 мільярдів цигарок, що дорівнює 24 мільярдам гривень недоотриманих державним бюджетом. А це кошти, які б могли піти на підсилення наших оборонців.
Нові методи
Одним із способів боротьби з нелегальними сигаретами має стати еАкциз. Відповідний закон ухвалили в червні 2023 року.
Схожа система – «Tobaco Track&Trace», працює в ЄС від 2019 року. Тільки за перший рік вона виявила 600 млн нелегальних цигарок і принесла €4 млрд економічної користі. Український еАкциз розроблений на її основі.
У чому її суть? Ліцензовані виробники зможуть самі створювати й наносити електронні акцизні марки на алкоголь та сигарети. Ці марки містимуть усю інформацію про продукт і, на думку розробників, допоможуть зменшити паперову роботу та візити до податкової. Після того як марка нанесена і податок сплачений, вона активується в системі еАкциз. Це має допомогти державі краще контролювати продаж підакцизних товарів, запобігати їхньому нелегальному продажу й збільшувати доходи до бюджету.
Громадяни зможуть використовувати застосунок Дія, щоб перевіряти інформацію про продукт, як-от назва, виробник, місце виробництва і статус марки.
На скільки цей метод виявиться ефективним у боротьбі з тіньовим ринком – дізнаємось не раніше, ніж за два роки. Бо повноцінний запуск системи планується з січня 2026 року.
Також народні депутати вже ухвалили за основу Закон щодо підвищення акцизу на сигарети.
Так, у 2025 році акцизи підвищать одразу на 23%, а у 2026-2028 роках – ще на 5% щороку. Крім того, ставки акцизу на тютюнові вироби прив’яжуть до євро замість гривні.
Відтак, акцизи можуть додатково зрости внаслідок девальвації гривні.
Завдяки підвищенню акцизів очікують, що до держбюджету у 2025 році додатково надійде 612 млн грн, у 2026 році – 5 млрд грн, у 2027 році – 9,3 млрд грн, у 2028 році – 13,8 млрд грн.
Сплачуй акциз – поповнюй бюджет
За українським законодавством, продавати сигарети можна виключно за наявності відповідної ліцензії.
Продаєш без ліцензії? Штраф – 200% вартості партії товару, але не менше 17000 гривень. Таке ж покарання і за підпільне виготовлення цигарок.
Як зазначено у відповіді на мій запит, з квітня минулого року Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі поновило видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. У 2023 році видали 370 таких дозволів, з початку 2024 – 199.
Ліцензія на роздрібну торгівлю сигаретами видається на рік, а сплачується щоквартально рівними частками.
Ціна питання: 2000 грн на кожне місце торгівлі (це для міст і великих магазинів), якщо в селі, то 250 грн за кожне місце торгівлі.
Усі кошти ідуть до місцевих бюджетів. Так, минулого року від платників Херсонщини до місцевих бюджетів надійшло майже 17 млн гривень акцизного податку (за торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним). А за 4 місяці 2024 року вже надійшло 7,5 млн гривень акцизного податку.
І можна лише здогадуватись, скільки коштів місцеві скарбниці продовжують недоотримувати через «тіньову» торгівлю, в тому числі цигарками. А це гроші, які могли піти на допомогу нашим Силам оборони або на відновлення населених пунктів.