Валерій Буров – член горіхової асоціації України, пише Суспільне. До повномасштабної війни мав гектар землі на лівому березі Херсонщини, у селі Кринки. На ньому вирощував саджанці фундука та досліджував мигдаль і пекан. Нині там тривають бойові дії.

“На Кіровоградщину приїхав на запрошення друзів. Тоді не було розуміння, хто мене чекає, де поселитись. На легковому автомобілі ми виїхали вп’ятьох: я, теща, дружина, донька і ще син мого кума. Що змогли, вмістили у багажник машини. Я приїхав в одних штанах, тапках та весняній курточці. Ми не розуміли, як жити далі”.

На Кіровоградщині взяв в оренду гектар землі

Вирощувати рослини на Херсонщині Валерій почав 12 років тому. Продовжити свою справу вирішив і на Кіровоградщині. Але для цього йому була потрібна земля. Познайомився з фермерами Світловодська, вони надали йому один гектар ділянки в оренду. У полі працює сам.

“Цього року я завіз на цю землю першу партію підщепи, зробив окуліровку та щеплення іспанських сортів мигдалю. Вже наступного року будуть перші рослини, які можна висаджувати для вирощування у промислових масштабах. У вас на Кіровоградщині мигдаль зацвів в рік посадки і це дуже потужно”.

Мигдаль для України рослина не нова, говорить садівник. У нашій країні є українські сорти та старої молдавської селекції. Однак всі вони мають один недолік – дуже рано цвітуть, зокрема, у березні. В цей час бувають зворотні заморозки, які “вбивають” цвіт рослини.

“Мигдаль росте в тому кліматі, де є мінусові температури. Пізні та екстрапізні сорти мигдалю є в Іспанії. Вони цвітуть з 20 чисел квітня по 10 травня. Його цвіт витримує до -5 градусів зворотніх заморозків. Під мигдаль для проммасштабів обов’язково потрібна спеціальна підщепа. Вона універсальна і також підходить для персиків та нектарину. Завдяки прищепі всі плоди на деревах будуть одинакові і менше хворітимуть”.

Куди в Україні можна здавати мигдаль

Мигдаль легко доглядати, говорить Валерій. Він коштує дорожче за фундук, швидше вступає у промислове плодоношення. Врожай збирають з допомогою обладнання, яке чіпляють на трактор. Здати горіхи можна на єдиний в Україні Одеський завод, де стоїть спеціальна лінія для переробки мигдалю.

Наступного року Валерій Буров готує на продаж три тисячі саджанців мигдалю. Планує і надалі вирощувати цю рослину на Кіровоградщині. Також продовжить досліджувати північно-американський горіх пекан та фісташки. Три сорти чоловік уже замовив в Іспанії.

 фото: Валерія Бурова

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я