Про це свідчать результати соціологічного онлайн-дослідження, проведеного на замовлення Фонду громади міста Херсон «Захист».

Ключові результати дослідження

1. Важко собі уявити Херсонську громаду без дач. Дача, та ще й на воді,– це херсонська релігія. Більше половини ( 58%) херсонських сімей мали дачі до початку повномасштабного вторгнення. Для більшої частини херсонців дачі – це і сільськогосподарська ділянка, яка допомагала з овочами та фруктами, і місце відпочинку. Хоча такий традиційний спосіб використання дач, сформований ще в радянські часи, очевидно починав змінюватися. Для 19% опитаних дача була місцем тривалого проживання, а 4% власників дач надавали на дачах послуги, займалися там бізнесом.

2. На жаль, лише у 7% опитаних дачі залишились без змін. У більшості ж дачі в 2022-2024 рр. були затоплені, повністю зруйновані, пошкоджені, пограбовані чи заміновані. Ще 24% сказали, що не знають, що з їхніми дачами зараз. Для 84% респондентів відвідування їх дач не є можливим. Таким чином дачі стали ще одним виміром херсонської трагедії.

3. Проте 80% херсонців (власників дач) збираються відбудовувати свої дачі і повертатися до дачного життя. Якщо говорити про всіх опитаних, 26% з них вважають, що варто було би скористатися обставинами і обмежити відбудову зруйнованих дач, які знаходяться поблизу Національного парку «Нижньодніпровський», компенсувавши збитки власникам дач. 5% вважають, що заміновані території, де є дачі, можна передати до природо-заповідного фонду. А от якщо говорити взагалі, то вже 51% опитаних вважають, що в Херсонській області варто збільшувати кількість та площу об’єктів природо-заповідного фонду на небезпечних для людини територіях (замінованих, постраждалих від затоплення).

4. Важлива зміна відбувалася у сприйнятті майбутнього Каховського водосховища. За даними опитування, у 4,25 рази порівняно з жовтнем 2023 року зменшилась кількість тих, хто вважає, що Каховську ГЕС треба відбудувати такою, якою вона була. Останні показники можуть говорити про певний екологічний зсув в свідомості опитаних, про те, що для значної частини херсонців відновлення, відбудова – це не лише «повернути все, як було», а й можливість переосмислити громаду.

Із повним текстом дослідження можна ознайомитись за посиланням.

Написати коментар

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я